Form Yayları

Bu tür yaylar bir çok görevi yerine getirebilmeleri için çok çeşitli biçimde tasarlanırlar.

Form Yayları

Bu tür yaylar bir çok görevi yerine getirebilmeleri için çok çeşitli biçimde tasarlanırlar. Hedeflenen çalışmayı minimum deformasyonla yapabilmek amacı ile genellikle elektrikli cihaz ve parçalarda, makine donanımlarında, halkalı klips veya prim şeklinde tutucu ya da sabitleyici olarak kullanılırlar.

Keskin kavisli bükümler ve çok küçük çaplar bu tür yayların üretimini güçleştiren ve çalışma ömürlerini kısaltan başlıca unsurlardır. Bu tür yayların tasarımında çapların ve bükümlerin olabildiğince büyük tutulması çok yararlıdır.

İstenilen kalitede üretim yapılabilmesi için siparişlerde müşteri tarafından aranan tüm özelliklerin yay teknik resmi üzerinde açıkça belirtilmesi gereklidir.

Standarda uygunluğu belirlenmiş malzemeyle üretilen tel form yaylar gerekli ısıl işlemler ve yüzey işlemlerinden sonra, boyut ve form kontrolünden geçirilirler.

Form yayların görevleri parçaları tutma, sabitleme, yönlendirme, kilitleme ve tetiklemedir. Form yaylar bazen sadece bu görevlerin birini yada birden çoğunu yapabilir.

Formlandırılmış teller çok çeşitli biçimde tasarlanırlar. Tel formlandırma işleminde istenilen çalışmayı en az deformasyonla yapabilmek amacı ile genellikle elektrikli cihaz ve parçalarda, makine donanımlarında, halka, klips veya pim, şeklinde tutucu ya da sabitleyici olarak kullanılırlar.

 

Sertifikalarımız

Bizimle Çalışmak İster misiniz?

Ürün talepleriniz, Fikirleriniz veya Danışmak istediğiniz konular için
lütfen bizimle iletişime geçin...

TOP